Повне блокування КПВВ, висипане українське зерно та затримка зброї: що відбувається на кордоні України з Польщею

У листопаді 2023 року польські перевізники почали блокаду пунктів вʼїзду та виїзду на кордоні з Україною. Причиною, нібито, стала нерівномірність польського ринку, що шкодить місцевим фермерам.

10 лютого завершилася чергова хвиля масових протестів, але ненадовго. Уже наступного дня польські фермери розсипали землею цілу фуру українського зерна, а на кордоні ситуація стає складніше з кожним днем.

9 лютого польські фермери розпочали анонсовану блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною – «Медика – Шегині».

Як повідомив у коментарі «Українській правді» речник Держприкордонслужби полковник Андрій Демченко, рух блокували близько 100 осіб та 50 транспортних засобів. Через ці дії рух вантажівок, легкових автівок та автобусів на виїзд та в’їзд не здійснювався.

«Дії польських фермерів із блокування руху транспортних засобів розпочалися перед пунктом пропуску “Медика”, що навпроти українського “Шегині”. Близько 10.10 про це українських прикордонників повідомили польські колеги», – сказав він.

При цьому, на інших КПВВ ситуація була більш спокійною: особливих перешкод для руху не було. Але за декілька годин все ж ускладнився рух через пункти «Медика – Шегині», «Гребенне – Рава-Руська» та «Дорогуськ – Ягодин».

Наступного дня, 10 лютого, протестувальники завершили акцію, що дозволило відновити рух вантажівок у пункті пропуску «Шегині – Медика».

Як повідомили українські прикордонники, акція завершилася об 11:30, на перетин кордону очікували понад 200 вантажівок. Проте, «ідилія» тривала лише добу.

11 лютого близько 11:30 біля пункту пропуску «Ягодин-Дорогуськ» протестуючі висипали частину зерна з трьох українських вантажівок.

«Три вантажівки, за кермом яких були громадяни України, в’їхали до Польщі після митних процедур. Учасники протесту не дали їм їхати далі і в певний момент відкрили напівпричепи, внаслідок чого частина зерна висипалася на дорогу. Водії після цього поїхали назад в Україну», – повідомила представниця поліції Хелма Єва Чиж.

Посольство України у Польщі одразу ж після інциденту звернулося до поліції. Як пояснив посол України у Польщі Василь Зварич, українські вантажівки, які зупинили фермери і висипали з них частину зерна, були опломбовані після митних процедур і мали їхати транзитом до Литви.

«Польська поліція відкрила провадження і розпочала необхідні процедури. Такі методи протестувальників не повинні толеруватися в європейській цивілізованій країні, не кажучи вже про моральну сторону цієї провокації. Тому ми вимагаємо знайти і притягнути винних до відповідальності», – заявив Зварич.

А ось польська сторона ніяким чином інцидент не прокоментували. Навпаки, підтримали протестувальників, бо не можуть же українці наживатися на польських аграріях.

Зокрема, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава хоче допомагати Україні на тлі російської агресії, але не може шкодити польським аграріям.

«Те, що кілька сотень чи тисяч людей в Україні хочуть заробити величезні гроші – це не наша проблема. Ми хочемо допомогти Україні як державі, українцям як народу у збройному протистоянні з росією. Безперечно, тут наша позиція ніяк не змінюється. Але не може бути так, щоб через війну і через нашу емпатію та відкритість до України хтось скористався цим для нечесної і нерівної конкуренції з нашими компаніями, нашими фермерами», – сказав прем’єр Польщі.

За дії польських протестувальників перепросив міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський.

Він назвав висипання зерна «не зовсім адекватною формою протесту», але водночас додав, що до неї «часто вдаються фермери в різних країнах».

«Фермери не опанували свої емоції, але слід пам’ятати, що вони перебувають у дуже складній економічній ситуації. Напередодні весняно-польових робіт у них немає грошей на купівлю добрив та засобів захисту рослин. Важко не зрозуміти їх відчай», – йдеться у заяві польського міністра.

Водночас він назвав «не зовсім стриманою» реакцію української влади. На його думку, «занадто різкою була форма заяв заступника міністра економіки та мера Львова».

Варто зазначити, що Андрій Садовий назвав протестувальників «проросійськими провокаторами», а їх дії – «псевдоблокадою».

Через дії протестувальників, станом на 18 лютого, були повністю заблоковані в обидва боки пункт пропуску «Дорогуськ – Ягодин». Також була зафіксована спроба перешкодити руху поїздів.

Всупереч обіцянкам мітингувальників пропускати швидкопсувні, небезпечні чи гуманітарні вантажі, з того часу кордон не перетнув жоден ваговоз.

Крім того, польські протестувальники не пропускали пасажирський поїзд сполученням Київ-Хелм.

В Укрзалізниці повідомили, що у потязі перебували приблизно 260 пасажирів, серед яких були жінки і діти. Більшість пасажирів далі мали пересадки на інші потяги та літаки.

«Після втручання польської поліції та залізничників поїзд було розблоковано, він продовжив рух. Дякуємо польським колегам за взаємодію та швидке вирішення питання», – зазначили в Укрзалізниці.

Крім того, поляки перешкоджали і перетину кордону тими вантажівками, які перевозять озброєння для українських військових. Відповідне відео з’явилося у Facebook-спільноті «Український патріот».

Водій фури заявив, що протестувальники відмовилися пропускати вантажівку, хоча він мав усі необхідні документи та дозволи. За словами чоловіка, польські протестувальники перебували у стані алкогольного сп’яніння.

«Машина дійсно везе машини для ЗСУ. Група невстановлених осіб. Не знаю, чи це точно були трактористи. У стані алкогольного сп’яніння кинулися на вантажівку. Ми показали всі документі.

Показав запити України та дозвіл від Міністерства оборони Польщі, що це дійсно їде для української армії. Вони сказали, що їм однако, і розвернули. Це робиться все цілеспрямовано», – розповів свідок події, яка трапилася на кордоні.

Зважаючи на ситуацію на українсько-польському кордоні, Єврокомісія анонсувала зустріч координаційної платформи з питань експорту і транзиту української агропродукції.

За словами речника Єврокомісії Олофа Гілла, демонстрації є базовими правами в ЄС, але на польському кордоні це вже має насильницькі вияви.

«Контакти продовжуються між Єврокомісією та всіма країнами-членами, кого це торкнулося. Ми вважаємо, що правильний форум для пошуку середньострокових та довгострокових рішень – це координаційна група ЄС, яка збереться завтра», – сказав він.

А ось громадська активістка Олена Монова назвала ситуацію на кордоні з Польщею «справжнім пеклом». Адже, на її думку, до всіх подій причетні проросійські сили, які і фінансують протестувальників.

«Вже є відео в мережі, де натовп поляків блокував проїзд автобусів з пасажирами. Тобто про захист якихось там інтересів аграріїв в цьому випадку взагалі не йдеться, бо де фермери — а де пасажирські перевезення.

Жінки і діти в прямому сенсі стають заручниками чиїхось політично-бізнесових ігрищ. А все це має одне підґрунтя (окрім кремлівських грошей, звичайно) — безкарність. Не отримуючи бодай якоїсь притомної відсічі, pdrs входять в раж і нарощують оберти», – підкреслила Монова.

Активістка вважає, що наразі Україна має тиснути у відповідь і терміново виносити цю проблему на міжнародні майданчики.

«Наразі з польського боку кордону заблокованими є шість пунктів пропуску. Найкритичніша ситуація на пункті пропуску «Ягодин – Дорогуськ», де взагалі припинився рух вантажного транспорту. Там не пропускаються гуманітарні, швидкопсувні вантажі та паливо. Це прямий вплив на нашу обороноздатність», – написала Монова.

20 лютого є важливою датою у всьому перебігу протестів. Адже саме сьогодні мітингувальники заявили про намір заблокувати всі прикордонні переходи з Україною.

Зокрема, польські фермери із профспілки «Солідарність» заявили, що планують заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною, а також під’їзні колії до залізничних перевалочних станцій та морських портів.

Фермери також закликали громадськість підтримати акцію, щоб зупинити «неконтрольоване надходження товарів з України, які імпортуються через відкриття кордону ЄС з цією країною».

У відповідь на дії поляків українські перевізники планували провести акції протесту на трьох пунктах пропуску на кордоні з Польщею. І триватимуть вони до 15 березня або ж до розблокування кордону з боку Польщі.

Як повідомив голова ГО «Міжнародні автомобільні перевізники України» (МАПУ) Володимир Михалевич, страйк розпочнеться біля трьох міжнародних пунктів пропуску – «Рава-Руська», «Краківець», «Шегині».

Варто зазначити, що протест все ж розпочався о 12:00 за київським часом. Мирна акція стартувала біля ПП «Рава-Руська – Гребенне», «Краківець – Корчова» та «Шегині – Медика».

Водії розмістили на вантажівках плакати з написами українською та англійською мовами: «Зніміть блокаду — поверніть українських водіїв додому», «Стоп блокаді на кордонах», «Втратить Україна — втрачатиме Польща», «Блокада України — зрада європейських цінностей» та іншими.

Ще до початку протестів з обох боків міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський звернувся до учасників акцій та попередив, що повне закриття кордону може стати причиною призупинення експорту польських товарів до України.

Секерський також підкреслив, що міністерство хоче розробити двосторонню угоду з Україною, яка б розширила сферу захисту ринку, включивши до неї «чутливі» продукти: цукор, птицю, яйця, фрукти, мед, яблучний сік, олії.

«Ми б хотіли, щоб результатом нашої спільної роботи стала угода про вирішення поточних проблем та розроблення програми на майбутнє», – наголосив він.

Чи вплинули слова міністра на дії польських фермерів? Події на кордоні засвідчують, що аж ніяк.

О 10:00 за Києвом кореспондент RMF24 Міхал Доброловіч повідомив про початок протестів на кордоні.

«Фермери, які протестують у Дорогуську Люблінського воєводства, посилили свій протест. Принаймні до 18:00 вони не пропустять жодної вантажівки, що прямує до кордону», – написав Доброловіч.

Перекритий також пункт пропуску «Медика – Шегині».

Одна з ключових вимог протестувальників – запровадження обмежень на імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Згодом у виданні повідомили, що протест проходить у десятках місць на всій території Польщі. Фермери виїхали на акцію зі своєю технікою і рухаються колонами уздовж доріг або перекривають їх. До них мають приєднатися фермери зі ще кількох європейських країн.

До акцій протесту долучилися ще й польські мисливці. Зокрема, асоціація «Мисливці в дії» заявила, що хоче підтримати вимоги фермерів та виступити зі своїми.

«Ми не згодні з руйнуванням польського сільського господарства шляхом делегалізації полювання. Збалансоване полювання, сільське та лісове господарство – це засади безпеки нашої країни. Потрібно зупинити руйнувати спадок багатьох поколінь поляків», – заявили в асоціації.

Черги на кордоні, які і до того були чималими, простягнулися на десятки кілометрів. У польських ЗМІ зазначили, що час очікування, в середньому, складатиме 230 годин (зважаючи на те, що акція протесту закінчиться у заявлений час).

Варто звернути увагу на те, що поляки тепер блокують не лише автомобільні КПВВ, але й перешкоджають руху залізничного транспорту. Ба більше, біля КПП «Медика-Шегині» протестувальники висипали частину зерна з вантажного потяга на колії.

За словами кореспондентки Суспільного, яка перебувала на місці подій, менш як за півгодини на місце прибула поліція і після того фермери розблокували залізничний рух.

Що цікаво, поляки у своїх діях нічого специфічного не вбачають. Співорганізатор протестів Роман Кодрув пояснив дії протестувальників «емоціями», тому що аграрії «в розпачі через наплив збіжжя з України».

Орієнтовно о 13:00 за Києвом Держприкордонслужба повідомила, що польські страйкарі розпочали більш жорстке обмеження руху транспортних засобів на кордоні.

Таким чином:

на КПВВ «Медика – Шегині» польські фермери повністю заблокували рух вантажівок через пункт пропуску. При цьому термін блокади наразі невідомий;

біля пункту пропуску «Долгобичув – Угринів» протестувальники планують перекрити рух для всіх видів транспорту до 17.00 20 лютого;

на пункті пропуску «Зосін – Устилуг» з 13.00 по 16:00 протестувальники мають намір обмежити рух автобусів, вантажних та легкових транспортних засобів в обидвох напрямках, але обіцяють пропускати вантажівки з гуманітарною допомогою;

на КПВВ «Корчова – Краківець» до 21.00 20 лютого протестувальники планують блокувати рух вантажівок на виїзд з Польщі, крім тих, які перевозять критичні вантажі. При цьому, автобуси, мікроавтобуси, легкові автомобілі в обидва напрямки зможуть рухатися безперешкодно;

на пункті пропуску «Гребене – Рава-Руська» протестувальники з 13.00 20 лютого повністю заблокували рух в обох напрямках всіх категорій транспортних засобів, крім тих, які везуть критично важливі вантажі та гуманітарну допомогу;

на КПВВ «Дорогуськ-Ягодин» до 19.00 організатори протесту мають намір повністю заблокувати рух вантажівок в обидвох напрямках.

Авторка: Даша Шерстюк