Польща активно готується до можливого прийому нової хвилі українських біженців. Хоча невідомо, чи ця хвиля настане, поляки вживають заходів для прийняття та розміщення людей на випадок потреби. За словами генерального консула України в Любліні Олега Куця, який виступив з коментарем для “Радіо Свобода”, існує припущення, що українці можуть шукати притулку за кордоном не тільки через війну, але й через холод.
В тему – Після відновлення ви зможете повернути борг: Польща запропонувала Україні кредит на покупку зброї
За інформацією українського консула, у Любліні щомісяця проводяться засідання координаційної групи, яка займається питаннями прийому біженців. Ці засідання є своєрідною перевіркою готовності влади, волонтерів та благодійників до будь-яких змін ситуації. Таким чином, незважаючи на відсутність ознак масової нової хвилі міграції з України до Польщі, група підтримки залишається у повній готовності до дій.
Вони мають перелік волонтерів, які з 2022 року активно допомагають біженцям. Кожен волонтер знає свої обов’язки, куди звертатися за підтримкою та як діяти в різних ситуаціях. “У нас є кілька сотень волонтерів у списку, яких можна мобілізувати для надання допомоги за потреби. Всі розуміють свої завдання: хто буде працювати на кордоні, хто на вокзалі”, – сказав консул.
До речі – Ставлення поляків до українських біженців змінилося
До групи, окрім місцевих чиновників, волонтерів, членів НГО та представників консульства, також входять особи з управління Верховного комісара ООН з питань біженців. Вони надають оперативні консультації волонтерам щодо грантів ООН, на які можна подати заявку для фінансової підтримки.
За інформацією українського консула, новий наплив біженців з України може залежати від двох основних факторів. Перший і найважливіший — це війна. Якщо агресор продовжить наступ і ситуація загостриться в нових регіонах, люди будуть змушені втікати від бойових дій. Другий фактор також пов’язаний з війною — це відсутність електроенергії, опалення та водопостачання. Виживання взимку без цих ресурсів у темряві та холоді буде вкрай складним, що також може спонукати людей покинути місця, де інфраструктура зруйнована ворогом.
“Якщо виникне необхідність допомогти людям, що уникають війни або холоду, ми будемо готові. У попередні роки були місяці, коли ми реєстрували щодня кілька сотень, а іноді й кілька тисяч людей. Це були найбільші потоки, і ми готові до цього знову, але я вважаю, що така загроза нам більше не становить”, — сказав діючий голова Люблінського воєводства Кшиштоф Коморський.