Блокада фермерами польсько-українського кордону та український бізнес

Блокада польського кордону хвилює український бізнес більше, ніж корупція та проблеми з бронюванням працівників — опитування Інституту політичних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

Опитування у січні 2024 року показало, що 20,7% опитаних українських підприємств у якості очікуваних змін, необхідних для покращення бізнес-клімату в Україні, назвали зняття блокади західних кордонів.

Респонденти вважають це більш значущим, ніж, зокрема, корупція та страхування воєнних ризиків бізнесу (по 17%), бронювання працівників від мобілізації (15%) чи вирішення питань з блокуванням податкових накладних (6%).

Проте найбільшим очікуванням для українського бізнесу, як і раніше, залишається завершення війни (87% респондентів), зниження податків (44% респондентів), спрощення законодавчих вимог для бізнесу (32% респондентів), деокупації територій України (30% респондентів) та доступного кредитування (25% респондентів).

Відсоток підприємств, що повідомляють про скорочення експорту, зріс з 20% у грудні до 34% у січні. Водночас доля підприємств, які повідомляють про зростання експорту, знизилася з 31% у грудні до 19% у січні.

Загалом, як свідчать результати дослідження, довгострокові очікування бізнесу покращуються, а невизначеність зменшується, проте відновлення бізнес-активності на даний момент уповільнене на тлі занепокоєнь компаній щодо безпеки, браку працівників та проблем із попитом.

Середній бізнес — кістяк більшості європейських економік. Але чи справедливе це твердження для України?