Польський Інститут у Києві запрошує на концерт присвячений творчості двох визначних композиторів – Вітольда Лютославського та Валентина Сильвестрова. Ініціатором та автором сценарію концерту є відомий в Україні диригент Роман Ревакович, який довгі роки будує польсько-українські музичні мости.
У цьому концерті видатні київські музиканти – співачка Оксана Нікітюк та піаніст Дмитро Таванець виконають твори одних з найважніших музичних творців Польщі та України.
Вітольд Лютославський це один з найвидатніших польських композиторів усіх часів. Його творчість стилістично є неоднорідною, почавши з неокласицизму й захопленням фольклором, у зрілі роки він вирізнявся дуже індивідуальним стилем. Першим з довгого переліку його шедеврів став «Концерт для оркестру» (1954) — твір, що виконується найчастіше серед інших робіт композитора. До видатних творів останнього періоду належать ІІІ і ІV Симфонії, а також “Chantefleurs et chantefables” («Співи-квіти й співи-казки»). Уже починаючи з п’ятдесятих років до В. Лютославського прийшло міжнародне визнання. Отримував замовлення від провідних оркестрів та музичних установ. Його доробок відзначено численними нагородами. Почуваючи себе громадянином, якому близькі суспільні інтереси, В. Лютославський у вісімдесяті роки активно занурився у діяльність руху «Солідарність». Послідовність у відкритті нових музичних горизонтів у поєднанні з творчим використанням традиції, майстерна композиторська техніка й оригінальність музичного висловлення ставлять В. Лютославського у ряд найвидатніших композиторів ХХ століття.
Валентин Сильвестров це один із найбільш самобутніх сучасних композиторів. Про його музику сперечаються, але, водночас, стежать за нею із незрадливим інтересом. Шлях Сильвестрова сповнений протиріч і стрибків. Композитор не пройшов повз найрізноманітніші технологічні системи нашого століття, нетрадиційні, незвичайні інструментальні склади. Тому його творчість часом здається експериментальною. Однак це – зовнішня форма. Більш уважний погляд на творчий шлях Сильвестрова свідчить про інше. Його художня натура дуже творча і, водночас, чуйна до різних явищ. Розвиваючись, київський автор, справді, входив у русло багатьох, часом далеких одне від одного художніх процесів. Власне свобода музичної думки – одна із сильних сторін Сильвестрова. Напевно, найправильніше означити світогляд Сильвестрова як переважно ліричний. Але в загальному ліричному руслі безліч відтінків – від споглядального до драматичної експресії.
Програма концерту
1 відділ
Валентин Сильвестров
Елегія та пастораль (2011) для сопрано (або баритона) і фортепіано (Андрею Волконському в пам’ять)
Елегія до текстів Омара Хайяма в перекладі Василя Мисика
Пастораль (фортепіано соло)
П’ять пісень (2007) на слова Івана Франка для сопрано та фортепіано
Твої очі…
Ой ти дівчино…
Розвійтеся з вітром…
Сипле сніг
Хоч ти не будеш квіткою цвісти
2 Мазурки для фортепіано (2005 – Роману Реваковичу)
Дві пісні (2009) на слова Станіслава Тельнюка
Жар птиці
Колискова
Антракт
2 відділ
Вітольд Лютославський
Соната для фортепіано (1934)
Дитячі пісні (1947) для голосу та фортепіано на слова Юліяна Тувіма
Taniec (Танок)
Rok i bieda (Рік та біда)
Kotek (Котик)
Rzeczka (Ріка)
Ptasie plotki (Пташині плітки)
Оксана Нікітюк закінчила Національну музичну академію України ім. П. Чайковського в 2005 році та аспірантуру в 2008 році. Від 2002 солістка Національної капели України «ДУМКА» та від 2018 солістка Національного ансамблю солістів «Київська Камерата». Володар Гран-Прі міжнародних та всеукраїнських конкурсів. Репертуар співачки – сучасна українська і західно-європейська музика, давня духовна музика. Співпрацювала з диригентами – Євгеном Савчуком, Валерієм Матюхіним, Володимиром Сіренком, Хобартом Ерлом, Романом Кофманом, Міхаелем Шьонгайтом, Ігорем Блажковим та інші. Виступала з Національним симфонічним оркестром України, «Київською Камератою», Бонським філармонічним оркестром та ін.
Дмитро Таванець з 2000 року працює у Національному ансамблі солістів «Київська камерата». Закінчив Національну Музичну Академію України ім.П.І.Чайковського, магістратуру та асистентуру-стажування (клас професора Воробйова В.М). Лауреат і дипломант всеукраїнських і міжнародних конкурсів. Концертує в Україні та за кордоном як соліст, з камерними та симфонічними оркестрами, у складі фортепіанного дуету, у складі камерних ансамблів. Приймав участь як член журі Міжнародних конкурсів. Учасник багатьох фестивалів: Tavaszi Festival (Будапешт, Угорщина), “Copenhagen Summer Festival” (Копенгаген, Данія), “Schubertiade” (Розкільд, Данія), “Ohrid Summer Festival (Македонія), “Варшавська осінь (Польща) та інші. Організатор, засновник та артистичний директор міжнародного фестивалю камерної музики “Chamber music session” (Київ).
Вхід вільний